Why Cashews And Other Foods Are So Confusing The reason we think of cashews as nuts rather than drupes is that we prioritize nutritional and culinary classifications over botanical ones in our day ...
And in the US, retail prices for whole cashews can reach $15 per pound. But without intensive, precise processing, these nuts wouldn't be edible at all. So how exactly are cashews processed?